Jak wygenerować lub zmienić plan amortyzacji dla środka trwałego?

Informacje ogólne

Plan amortyzacji to nic innego jak zaplanowane w czasie umorzenia środka trwałego. Z Planu amortyzacji jasno wynika w jakich miesiącach i o jakiej wartości zostaną wygenerowane umorzenia środka trwałego w postaci dokumentu nazywanego Dokumentem wewnętrznym (DW). Wygenerowany DW w miesiącu wynikającego z Planu amortyzacji, zostaje zapisany (zaksięgowany) w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR) i stanowi w danym miesiącu koszt uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę. Proces generowania i księgowania DW odbywa się w pełni automatycznie zgodnie z wygenerowanym Planem amortyzacji. 

 

Generowanie Planu amortyzacji

Plan amortyzacji jest generowany automatycznie przez system w momencie zapisywania nowej Karty środka trwałego. Nie przewidziano żadnego dodatkowego przycisku lub funkcji, która uruchamiała by proces tworzenia Planu amortyzacji. Plan amortyzacji powstaje w oparciu o dane podane w Karcie środka trwałego, czyli:

  • Data przyjęcia do użytku,
  • Wybrana metoda amortyzacji,
  • Częstość odpisów (amortyzacyjnych),
  • Bazowa stawka amortyzacji,
  • Współczynnik zwiększenia amortyzacji.

 

Modyfikacja Planu amortyzacji

Aby zmienić Plan amortyzacji istniejącego już w systemie środka trwałego należy:

  • Kartę środka trwałego wyedytować funkcją MODYFIKUJ,
  • dokonać zmian wartości parametrów wpływających na Plan amortyzacji środka trwałego (wymienionych w rozdziale wyżej),
  • zapisać zmiany przyciskiem ZAPISZ.

Jeśli środek trwały posiada już wygenerowane i dodane do PKPiR umorzenia to modyfikacja Planu amortyzacji nie będzie możliwa. Edycja danych wpływających na Plan amortyzacji w Karcie środka trwałego będzie zablokowana.

Aby odblokować możliwość modyfikacji Planu amortyzacji, należy wcześniej usunąć z systemu wygenerowane umorzenia środka trwałego, czyli należy:

  • w zakładce DEKLARACJE > ZALICZKI NA PIT  usunąć utworzone zaliczki na podatek dochodowy za przedsiębiorcę za okresy w których będziemy usuwać istniejące umorzenia,
  • usunąć wygenerowane już umorzenia środka trwałego.

Po modyfikacji danych w Karcie środka trwałego i zapisaniu zmian (Plan amortyzacji zostanie wtedy zaktualizowany) należy:

  • ręcznie, funkcją GENERUJ UMORZENIE, wygenerować zaległe umorzenia środka trwałego,
  • wygenerować nowe zaliczki na podatek dochodowy w zakładce DEKLARACJE > ZALICZKI NA PIT.
Uwaga! Z powyższego opisu wynika, że zmiana Planu amortyzacji środka trwałego ma wpływ na wielkość wyliczonych zaliczek na podatek dochodowy za przedsiębiorcę. Jeśli po zmianie wartość zaliczek zmniejszyła się, to powstała nadpłata do urzędu skarbowego, którą należy rozliczyć przy opłacaniu najbliższej zaliczki na PIT. Jeśli wartość zaliczek zwiększyła się, to powstała niedopłata i  aby uniknąć  odpowiedzialności finansowej za niewpłacenie w terminie zobowiązania podatkowego można poinformować urząd skarbowy o dokonaniu czynu zabronionego, czyli złożyć tzw. czynny żal.  

 

Scroll Up