Zakup wartości niematerialnych i prawnych (WNiP).

Podstawa prawna

Art. 22 b ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Wartości niematerialne i prawne to np. zaliczane do aktywów trwałych autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, know – how, nadające się do wykorzystania w działalności gospodarczej w okresie dłuższym niż rok.

Zakup wartości niematerialnej i prawnej (WNiP)

Aby zarejestrować w księgach rachunkowych  zakup nowej WNiP należy użyć w zakładce Wydatki użyć funkcji Dodaj wydatek dostępnej w przycisku rozwijanym Akcje.

Na formularzu dodawania wydatku należy wybrać schemat księgowania wydatku „Zakup środka trwałego (poza pojazdami) „.

Po zapisaniu wydatku:

  • WNiP zostanie dodane do Rejestru środków trwałych i Ewidencji środków trwałych;
  • w KPiR będą rejestrowane (co miesiąc lub co kwartał, zależnie od wyboru użytkownika określonego w formularzu wydatku w sekcji środek trwały) jedynie umorzenia WNiP, do końca okresu jego amortyzacji;
  • w przypadku faktury VAT, VAT zostanie jednorazowo rozliczony w Ewidencji VAT zakupów.

Okres amortyzacji WNiP zależy od typu WNiP wybranego przez użytkownika w Klasyfikacji środków trwałych (KST).

W Rejestrze wydatków będą rejestrowane tylko generowane automatycznie lub ręcznie dowody wewnętrzne umorzenia WNiP. Będzie się to odbywać co miesiąc lub co kwartał, w zależności od wybranych preferencji w formularzu wydatku podczas dodawania wydatku związanego z WNiP.

Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Ewidencja środków trwałych i WNiP to dokument urzędowy, którego wymagana zawartość określona została przez ustawodawcę. Ewidencję można pobrać z systemu w postaci pliku PDF wybierając funkcję „Ewidencja środków trwałych”, która dostępna w przycisku rozwijanym „Drukuj” w zakładce Majątek > Środki trwałe.

 

 

 

Scroll Up