14 gru 2016

Rachunek bankowy w działalności gospodarczej

taxweb serwis on-line księgowości

Posiadanie rachunku bankowego jest obowiązkiem przedsiębiorcy

Założenie nowego przedsiębiorstwa wiąże się z otwarciem rachunku bankowego, który będzie stanowił podstawę do rozliczeń z innymi podmiotami zarówno prywatnymi jak i organami administracji publicznej. Ten obowiązek wydaję się stosunkowo przyjemnym dodatkiem do formalności, które trzeba spełnić w związku z „rozkręcaniem“ nowego biznesu. W rzeczywistości jest to bardzo ważna decyzja, której podjęcie zajmuje dużo czasu, a jej skutki będą miały duże znaczenie dla przyszłości firmy.

 

Na co zwrócić uwagę?

Wybór banku, z którym przedsiębiorca będzie współpracował powinien wykraczać poza proste sprawdzenie, który bank pobiera najniższe opłaty za prowadzenie ROR-u. Wybierając bank należy ocenić wiele czynników. Poniższe punkty, w kolejności, określają bank, który jest przyjazny przedsiębiorcy:

  • Bezpieczeństwo aktywów finansowych przedsiębiorcy, zarówno pod względem wypłacalności banku jak i zabezpieczeń przed kradzieżą.
  • Koszty prowadzenia rachunku, które należy oceniać w perspektywie długofalowej – banki często umożliwiają prowadzenie rachunku przez pierwszy rok za darmo, potem te koszty mogą drastycznie wzrosnąć.
  • Oprocentowanie lokat – ten aspekt jest szczególnie ważny w okresach podwyższonej inflacji.
  • Dostęp do kredytów i ich cenę – podpisując umowę z bankiem należy jasno określić kwestię przyszłych kredytów i pożyczek. Należy również zwrócić uwagę na kwestie powiązania odsetek ze stopami procentowymi NBP.
  • Dostęp do e-bankowości i koszty jej prowadzenia.
  • Opłaty za dokonywanie przelewów do osób prywatnych i przelewów do ZUS oraz US – ważna jest ilość darmowych przelewów w miesiącu i cena przelewów do ZUS i US.
  • Lokalizacja najbliższego oddziału i jakość oraz godziny, w których pracuje  call-center banku.
  • Możliwość prowadzenia wielu rachunków na raz i możliwość uzyskania wielu kart płatniczych lub kredytowych.
  • W przypadku działalności detalicznej dostęp do terminali płatniczych POS i opłaty za ich użytkowanie oraz marża banku za operację oraz dostępność do wpłatomatów (trezor nocny).
  • Formalności związane z przyszła zmianą banku.

 

Do kogo po radę?

Poszukując idealnego banku zawsze należy korzystać z rad osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Jest to najlepsze źródło informacji, szczególnie przydatne gdy chcemy się dowiedzieć czy i jak można negocjować z bankiem.

Dodatkowo można posilić się wiadomościami z for internetowych, należy jednak pamiętać, że często umieszczone są tam wpisy przez osoby zatrudnione przez banki lub ich agencje PR-owe, dlatego takie źródło informacji należy traktować z dużym dystansem i  lekkim sceptycyzmem.

Oceną działalności banków i ich relacji z klientem zajmują się też gazety i konkursy jakości usług bankowych, jednak  i w tym przypadku należy pamiętać, że wśród ocenianych banków najczęściej znajdują się te, które za to zapłaciły.

 

Jakich błędów nie popełniać?

Zdaniem specjalistów zajmujących zajmujących się zarządzaniem finansami przedsiębiorstw istnieje pięć najczęściej popełnianych błędów, występujących w relacji między przedsiębiorcą a bankiem:

  • Traktowanie systemu bankowego w Polsce jako jednej dużej masy, postrzeganie osobnych instytucji w sposób uniwersalny i jednolity – w rzeczywistości między bankami i ich produktami występują szerokie i istotne dla firm różnice.
  • Brak analizy ofert i nie dopasowanie oferty do wielkości przedsiębiorstwa – przedsiębiorca często wybiera bank na podstawie reklamy i wizerunku, podczas gdy zamiast prestiżowego banku międzynarodowego lepszym rozwiązaniem mógłby się okazać lokalny SKOK.
  • Brak konsultacji wyboru banku z osobami zajmującymi się finansami w firmie np. księgową, biurem rachunkowym czy nawet żoną.
  • Zbyt duża rola kontaktów nieformalnych z pracownikami banku, często zdarza się, że przedsiębiorca ufa poleceniu znajomego pracującego w bankowości lub wybiera bank ze względu na ładną panią w okienku lub przystojnego doradcę.
  • Ograniczenie współpracy przedsiębiorstwa do jednej instytucji finansowej. Dotyczy to zwłaszcza firm, które poszukują źródeł finansowania już w czasie wykonywania działalności gospodarczej.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Scroll Up