VAT rozlicza nabywca – jak zaksięgować fakturę

W jaki sposób zaksięgować przychód

VAT rozlicza nabywca, inaczej „odwrotne obciążenie”. Na formularzu nowego przychodu (np. faktury VAT) w polu SCHEMAT KSIĘGOWY należy wybrać pozycję VAT ROZLICZA NABYWCA. Po zapisaniu dokument zostanie automatycznie zaksięgowany w Księgach rachunkowych.

 

taxweb serwis on-line księgowości

 

Usunięcie dokumentu spowoduje automatyczne usunięcie wpisów do ksiąg rachunkowych. Zapisanie zmian w trybie edycji powoduje również zmianę księgowania przychodu.

Typy dokumentów przychodowych księgowanych schematem księgowym

Schemat księgowy jest dostępny na formularzach dokumentów przychodowych:

  • Faktura VAT

Kiedy stosujemy

Schemat jest stosowany w przypadku dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, czyli w przypadku:

  • sprzedaży złomu, tworzyw sztucznych czyli towarów z Załącznikiem 11 do ustawy o VAT za wyjątkiem pozycji 28a-c, bez względu na wartość transakcji
  • sprzedaży laptopów, notebooków, telefonów komórkowych, konsoli, biżuterii (Załącznik 11 pozycje 28a-c), tylko w przypadku jeśli wartość jednolitej transakcji przekroczy 20 000 zł.

 

Odwrotnego obciążenia nie można stosować w przypadku sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub podatników zwolnionych z VAT. Dla tego typu podatników schemat VAT ROZLICZA NABYWCA  nie będzie dostępny w liście rozwijanej. Należy wtedy zastosować schemat księgowy SPRZEDAŻ TOWARÓW I USŁUG oraz stawki VAT stosowne do sprzedawanego towaru.

 

Sposób księgowania w księgach rachunkowych

  • Kwota netto zostanie zapisana w KPiR w kolumnie nr 7 – WARTOŚĆ SPRZEDANYCH TOWARÓW I USŁUG z datą wpisaną na fakturze w polu DATA SPRZEDAŻY.
  • Kwota netto zostanie zarejestrowane w EWIDENCJI VAT SPRZEDAŻY z datą określoną w polu DATA SPRZEDAŻY.
  • Kwota netto zostanie zarejestrowana deklaracji VAT-7 z datą sprzedaży w polu nr 31.

Uwaga. Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży z odwrotnym obciążeniem, są zobowiązani do składania informacji podsumowujących VAT-27. Częstotliwość ich składania zależy od tego, czy przedsiębiorca rozlicza się z VAT miesięcznie czy też kwartalnie. W taki sam bowiem sposób należy składać informacje VAT-27. Deklarację VAT-27 można wygenerować i wysłać drogą elektroniczną z zakładki DEKLARACJE > VAT.

Scroll Up