22 gru 2016

Koszty uzyskania przychodu

taxweb serwis on-line do faktur i księgowości

Wyposażenie a koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy starają się maksymalnie zwiększyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej tak, aby zmniejszyć zobowiązania podatkowe wobec fiskusa. Należy pamiętać, że zasady poprawnej księgowości nie pozwalają na zaliczenie wszystkich zakupionych rzeczy, udokumentowanych poprawnie wystawioną fakturą, jako kosztów uzyskania przychodu i zaksięgowanie w KPiR. Najwięcej problemów pojawia się przy rzeczach, które nadają się zarówno do użytku domowego jak i biurowego.

W prawie podatkowym kosztami uzyskania przychodu są koszty, które zostały poniesione w celu osiągniecia przychodów lub zachowania albo źródła zabezpieczenia przychodów. Zatem podatnik kupując dane wyposażenie musi zastanowić, czy istnieje bezpośredni związek między nabytą rzeczą a prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje urząd skarbowy może zakwestionować wydatek przedsiębiorcy.

 

Przykłady kosztów dozwolonych

Wszystkie koszty, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą uważane są za dozwolone, ale wymogiem jest by rzeczy trwałe (sprzęty kuchenne, komputery czy meble) znajdowały się w miejscu wykonywania działalności np. w biurze lub samochodzie służbowym. Co więcej rzeczy, które są odliczane od podatku powinny był wyłącznie połączone z działalnością gospodarczą. Tym samym rzeczy wymienione poniżej będą odliczane od podatku:

  • ekspres do kawy
  • lodówka w biurowej kuchni
  • ubranie służbowe (jednakowe dla całego przedsiębiorstwa, odznaczające się elementem charakterystycznym np. logo)
  • meble biurowe (nie muszą być tak zakwalifikowane przez producenta, ale muszą być wykorzystywane w biurze)
  • urządzenia elektroniczne np. telefony komórkowe.

Należy pamiętać, że organy skarbowe bardzo rygorystycznie rozstrzygają sprawę zaliczania kosztów, dlatego wszelkie „wątpliwe“ zakupy powinne być dokładnie opisane przez podatnika. Co więcej przepisy mówią, że nie wystarczy samo zakwalifikowanie danej rzeczy jako składnika majątku prowadzonej działalności gospodarczej, ale niezbędne jest jej faktyczne wykorzystywanie w tym celu. W przeciwnym razie konieczne będzie skorygowanie kosztów podatkowych.

 

Kiedy wyposażenie nie stanowi kosztu uzyskania przychodu?

Zawsze w przypadku stwierdzenia, że rzeczy nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że to na nim, a nie na urzędzie będzie ciążył ciężar udowodnienia, że rzecz jest rzeczywiście związana z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodu.

Tym samym rzeczy wymienione poniżej nie będą odliczane od podatku:

  • ubiór codzienny i akcesoria
  • leki i okulary korekcyjne
  • wycieczki zagraniczne, nie będące konferencjami
  • zegarki osobiste
  • niektóre meble
  • sprzęty elektroniczne, nie związane z prowadzoną działalnością.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Scroll Up