24 wrz 2014

Zaliczka na podatek dochodowy

taxweb serwis on-line do faktur i księgowości

Na początku każdego roku płatnicy podatku dochodowego mogą wybrać, w jaki sposób będą opłacali zaliczki na PIT. Decyzję tę warto dobrze przemyśleć, wziąć pod uwagę plusy i minusy każdego sposobu ich opłacania, ponieważ może to mieć bardzo duży wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają do wyboru trzy sposoby opłacania zaliczek na podatek dochodowy:

  • miesięczne
  • kwartalne
  • w formie uproszczonej

Nie każdy z tych sposobów jest dostępny dla każdego podatnika. Jedynie opłacanie zaliczek miesięcznie jest możliwe przez wszystkich podatników PIT, ponieważ nie wymaga spełnienia dodatkowych wymogów.

 

Zaliczki miesięczne

Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy za okresy miesięczne jest podstawowym sposobem – może go wybrać każdy podatnik. Zaliczki miesięczne od rzeczywiście uzyskanego dochodu opłacają podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym albo według skali podatkowej.

Wysokość zaliczki to zasadniczo różnica między podatkiem należnym od dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie miesiące.

Wprzypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej podstawę obliczenia zaliczki stanowi dochód pomniejszony o odliczenia wskazane w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek wpłaty pierwszej zaliczki w ich przypadku powstanie za miesiąc, w którym dochód przekroczy kwotę 3.091 zł. Podatnik oblicza zaliczkę przy zastosowaniu stawki – odpowiednio – 18 lub 32% oraz kwoty zmniejszającej podatek.

Z kolei podatnicy opłacający podatek liniowy 19% opłacają zaliczki na podatek dochodowy w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c updof, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

Podatnik ma obowiązek obliczać i opłacać zaliczki w terminie do 20-go dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zasada ta dotyczy także grudnia – zaliczkę za ten miesiąc opłaca się do 20 stycznia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik przed 20 stycznia złoży zeznanie roczne i opłaci wynikający z niego podatek – wtedy nie musi opłacać zaliczki za grudzień. Zasada ta została zapisana w art. 44 ust. 6.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wpłacają podatek za każdy miesiąc w terminie do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, natomiast na zapłatę podatku za grudzień mają czas do terminu na złożenie zeznania PIT-28, czyli do 31 stycznia.

W przypadku, gdy 20 dzień miesiąca przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, zaliczkę na podatek dochodowy opłaca się w terminie do dnia następującego po dniu lub dniach wolnych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych ulega zmniejszeniu o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Scroll Up