04 gru 2014

Deklaracja PIT-40. Instrukcja wypełniania.

taxweb serwis on-line księgowości

Przeznaczenie formularza

Formularz PIT-40 służy poinformowaniu podatnika (zatrudnionego) oraz jego urzędu skarbowego o osiągniętym przez podatnika w ciągu roku dochodzie, pobranych zaliczkach i odliczeniach ZUS i o dokonaniu rocznego rozliczenia PIT przez płatnika. Płatnik też pobierze ewentualną dopłatę lub zwróci nadpłatę. Jeżeli były wypłaty, przygotowujemy informację PIT-40, nawet gdy zaliczki wyniosły 0. Niewypełniona pozycja oznacza zero. Pomimo rozliczenia PIT-40 podatnik (zatrudniony) może być zobowiązany do złożenia PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-38 czy PIT-39.

 

Podstawa prawna: Obowiązek złożenia deklaracji wynika z art. 37 ust.1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

 

Deklarację tę składa się do końca lutego. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).

PIT-40 można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym). Za datę złożenia PIT-40 nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. PIT-40 można również wysłać do pracownika e-mailem w formie elektronicznej, z e-podpisem (certyfikat kwalifikowany).

PIT-40 składamy za pełny rok podatkowy, nawet gdy zatrudnienie trwało krócej i nie obejmowało całego roku podatkowego.

 

Sekcja A. Miejsce i cel składania zeznania

Należy podać nazwę urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika (czyli zatrudnionego, pracownika, zleceniobiorcy, twórcy itp.) naczelnik urzędu skarbowego. Będzie to z reguły urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej (lub urząd właściwy w przypadku opodatkowania dochodów osoby zagranicznej).

W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).

Korektę deklaracji składa się przez oznaczenie pola „Korekta deklaracji”. Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:

  • prowadzonej kontroli podatkowej,
  • prowadzonego postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Scroll Up