28 wrz 2014

Koncesje i licencje

taxweb serwis on-line do faktur i księgowości

Informacje ogólne

Rozpoczynając działalność gospodarczą należy rozpatrzyć kwestie ewentualnych zgód związanych ze sprzedażą towarów lub usług. Niektóre rodzaje działalności wymagają od przedsiębiorcy uzyskania pozwolenia państwa. Pozwolenie może przybrać formę koncesji, licencji, zezwolenia lub wpisu rejestru działalności regulowanych.

Ustawodawca może również zastrzec, by do prowadzenia określonej działalności przedsiębiorca lub jego pracownicy mieli określone kwalifikacje zawodowe. Podobnie jak prawnik czy architekt muszą mieć ukończone studia w danej dziedzinie, podobnie przedsiębiorca zajmujący się działalnością turystyczną musi mieć co najmniej 3-letnią, udokumentowaną praktykę w branży. Czasami występują również wymagania określane jako dyskrecjonalne – zależne od woli urzędnika. Na przykład przedsiębiorca prowadzący stacje benzynową musi dawać rękojmie prawidłowego wykonywania działalności, co ocenia urząd poprzez wgląd w życie takiej osoby.

Podstawowym źródłem prawa określającym sytuacje wymagające zgody państwa jest Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, a następnie ustawy regulujące dane rynki np. prawo energetyczne lub ustawa o usługach turystycznych.

 

Koncesja

Koncesja jest najbardziej wymagającym i surowo ocenianym rodzajem państwowego pozwolenia. Do jej uzyskania przedsiębiorca musi się wykazać odpowiednio przeszkolonym personelem, spełnieniem norm technicznych co do infrastruktury, często musi mieć duży kapitał oraz opłacić opłatę koncesyjną. Rodzaje działalności wymagające koncesji:

  • związane z kopalniami i wydobywaniem gazu oraz ropy,
  • polegające na wytwarzaniu i obrocie bronią, amunicją oraz technologią wojskową lub policyjną,
  • związaną z obrotem energią,
  • w zakresie ochrony osób i mienia,
  • związane z radiem i telewizją,
  • przewozy lotnicze,
  • kasyna gier.

Koncesje są udzielane przez ministra gospodarki lub urząd działający w jego imieniu na okres od 5 do 50 lat. Przedsiębiorcy, którzy uzyskali koncesje są poddawani dodatkowym kontrolom. Często na uzyskanie koncesji jest więcej chętnych niż samych koncesji, wówczas wygrywają firmy, które zaproponują najwyższą opłatę.

 

Licencja

Licencja jest coraz rzadziej występującą formą zezwoleń. Jest ona związana z mniejszymi wymaganiami niż koncesja, ale również wiąże się wypełnieniem dodatkowych warunków technicznych oraz niespodziewanymi kontrolami. Licencje nie uzyska osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo. Uzyskania licencji wymaga prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na:

  • byciu syndykiem mas upadłościowych,
  • transporcie drogowym,
  • transporcie kolejowym.

 

Rejestr działalności regulowanej

Jest to lżejsza forma ograniczeń narzucanych przez państwo na przedsiębiorców. Wpis do rejestru może się wiązać z posiadaniem umowy gwarancyjnej lub ubezpieczeniowej, ale są już wymagane tak wysokie normy techniczne oraz jest on najczęściej bezpłatny. Rejestry działalności regulowanej są prowadzone w celu ochrony konsumenta i jego interesów. Na przykład pan Kowalski, który jedzie na wycieczkę do Egiptu może sprawdzić czy jego biuro podróży jest wpisane do rejestru i dzięki temu mieć świadomość, że biuro posiada ubezpieczenie od niewypłacalności.

Działalności wymagające wpisu do rejestru są wymienione w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i są to m.in.:

  • przechowywanie danych osobowych,
  • usługi detektywistyczne,
  • praktyki lekarskie i stomatologiczne oraz pielęgniarskie,
  • prowadzenie działalności instruktorów nauki jazdy,
  • działalność związana z turystyką,
  • działalność polegająca na produkcji alkoholu,
  • kantory i pośrednictwo.

 

Zezwolenia

Zezwolenia są uznawane za najmniej wymagającą formę zgody na państwa na prowadzenie działalności gospodarczej. Najczęściej zezwolenia są związane ze zgłoszeniem do urzędy gminy, a następnie z kontrolą z innego urzędu np. SANEPID-u czy KNF-u. Tylko w niektórych wypadkach zezwolenie wymaga spełnienia wielu norm i przejścia przez szereg procedur, jak np. zezwolenie na otwarcie banku lub świadczenie usług lotniczych  

Najbardziej popularnym rodzajem zezwolenia, o które zwracają się przedsiębiorcy, jest zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Takie zezwolenie składa się w urzędzie gminy. Następnie rozpatruje je komisja, która upewnia się, czy w pobliżu nie ma szkół licealnych lub podstawowych oraz czy spełnione są dodatkowe normy jak np. osobna toaleta dla pracowników.

O zezwolenia można się ubiegać przez Internet za pomocą systemu ePUAP i przy użyciu profilu zaufanego.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Scroll Up