28 lip 2015

Wynagrodzenie chorobowe – zasiłek chorobowy

taxweb serwis on-line do faktur

Jaka jest różnica pomiędzy zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym.

Zasiłek chorobowy wypłaca ZUS za okres niezdolności do pracy przedsiębiorcy lub pracownika udokumentowanym zwolnieniem lekarskim. Wynagrodzenie chorobowe jest składową wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi przez pracodawcę przez pierwszy okres nieobecności pracownika spowodowanego jego chorobą.

 

Kiedy ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy przysługuje przedsiębiorcom i pracownikom, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe. Zwykle prawo do otrzymania należności nabywa się po upływie 30 dni nieprzerwanego opłacania ubezpieczenia chorobowego (w przypadku składek dobrowolnych opłacanych przez przedsiębiorców jest to 90 dni). W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową albo wypadkiem w miejscu zatrudnienia, prawo do zasiłku następuje bez okresu wyczekiwania.

 

Ważne. Jeśli na zwolnieniu lekarskim przebywa pracownik, który ukończył 50 rok życia najpóźniej 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy, wówczas okres płatności zasiłku przez pracodawcę skraca się do 14 dni.

 

Pracownikowi nie należy się prawo do zasiłku:

  • jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia,
  • jeśli lekarz orzecznik ZUS, w wyniku badania kontrolnego, uznał chorego za zdolnego do pracy,
  • chorobę spowodowano nadużyciem alkoholu (w przypadku tym wynagrodzenie nie przysługuje za pięć dni choroby),
  • podczas urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, po rozwiązaniu stosunku pracy, podczas tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności czy służby wojskowej,
  • pracownik podrobił (sfałszował) zwolnienie lekarskie,
  • brak wymaganych dokumentów np. zwolnienie wystawione na innym druku niż ZUS ZLA, 
  • w czasie zwolnienia lekarskiego od pracy pracownik wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, 
  • w sytuacji wyczerpania okresu zasiłkowego (tj. 182 lub 270 dni).

 

Kto wypłaca zasiłek chorobowy pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę?

Zasiłek chorobowy za pierwsze 33 dni choroby pracownika wypłaca pracodawca. Po tym okresie, jeśli firma zatrudnia do 20 pracowników, pracodawca przestaje opłacać pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, zostaje ono zastąpione zasiłkiem chorobowym wypłacanym pracownikowi bezpośrednio przez ZUS.

Należy pamiętać, że okres nieobecności, za który wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę liczy się od początku do końca roku kalendarzowego i od nowego roku rozpoczyna się od nowa. Mogą jednak wystąpić różne wyjątki.

Przykład 1.

Jeśli w dniu 31 grudnia upływa 33 dnień niezdolności do pracy pracownika, to od 1 stycznia zobowiązania wynikające z ubezpieczenia chorobowego przejmuje ZUS.

Przykład 2.

Jeśli 33 dnień niezdolności do pracy pracownika upływa 1 stycznia, to wynagrodzenie chorobowe opłaca pracownikowi pracodawca przez kolejne 32 dni.

 

Ważne. Jeżeli zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 pracowników, po okresie, w którym wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę, zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, ale za pośrednictwem pracodawcy.

 

Termin dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, musi on o swojej niezdolności do pracy powiadomić swojego pracodawcę nie później niż w drugim dniu nieobecności. Zwolnienie lekarskie pracownik powinien dostarczyć maksymalnie w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Zwolnienie można przekazać listownie albo za pośrednictwem kuriera. Zwolnienie może dostarczyć także bliska osoba.

 

W jaki sposób wylicza się wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy tj. wolnych sobót, niedziel i świąt. Za jeden dzień nieobecności pracownika przysługuje 1/30 miesięcznego wynagrodzenia za czas choroby.

  

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Scroll Up